Ebeveyn Mi, Ergen Mi Yoksa Yetişkin Misiniz?

Yaşınız kaç olursa olsun, evli, bekar farketmez içinizdeki hangi taraf baskın? Kim gibi davranıyorsunuz?

Ebeveyn Mi, Ergen Mi Yoksa Yetişkin Misiniz?

      

 

Burada yaşınızdan veya çocuğunuzun olup olmamasından bahsetmiyoruz. Hangi yaşta olursanız olun, evli veya bekâr fark  etmez içinizdeki hangi taraf baskın?

Yetişkin taraf mı?

Ergen taraf mı?

Ebeveyn taraf mı?

 

Peki bunlar ne demek?

Bazı insanlar vardır; sorumluluk almazlar, akıllarına estiği gibi davranırlar. Sadece kendilerini düşünürler. Size karşı bir sürü yanlış yapar, sizi üzerler sonra da hiçbir şey yapmadan affedilmeyi isterler. Siz onlara ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olmazlar ama sizden onların her ihtiyacınızı karşılamanızı ve yanlarında olmanızı beklerler. Ne kadar hata yapsalar da hep iyi olduklarının söylenmesini isterler...Tıpkı ergenler gibi.

 

Bazı insanlar da vardır; her zaman verici, aşırı iyi niyetli, fedâkar, karşısındakinin hatalarını hemen affeden, onları hep iyi gören, kendilerine ne kadar yanlış yapılsa da hep iyilik yapmaya devam eden, kendi sınırları olmayan, kendi isteklerini erteleyip hep başkalarını düşünen, onlar için yaşayan... Tıpkı ebeveynler gibi.

 

Bazı insanlar da vardır; dengede, sınırları olan, kendi haklarını koruyabilen, kendilerini düşünürken aynı zamanda diğer insanlar için bir şeyler yapan, kendi kul hakkına girmeyen ve başkalarının da kul hakkını yemeyen. Ne aşırı verici, ne de alıcı... Tıpkı yetişkinler gibi.

 

Peki ya siz hangisisiniz?

 

Ergenlik 12-18 yaş arasında bitti. Yani artık bir ergen gibi davranamayız.

 

Ebeveyn tarafımızı ise sadece çocuklarımız için kullanmalıyız. Eğer eşimize veya arkadaşımıza ebeveyn gibi davranırsak bu her iki taraf için de çok sıkıntılı durumlara yol açabilir.

 

Biz artık bir yetişkiniz ve öyle davranmalıyız. Sağlıklı ve mutlu ilişkiler yaşamak için Yetişkin tarafımıza yatırım yapalım. Bunun için zaman, emek ve çaba harcayalım. Bunu illa ki tek başına yapmak zorunda değilsiniz. Bu konuda uzmanlardan destek alabilirsiniz.

 

Dengede ve mutlu bir yaşam için;

 

YETİŞKİN OL, YETİŞKİN KAL!

 

Esra Bozkurt

Bütünsel Gelişim Koçu

 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!