“Dünya KADIN Girişimciler Günü ”

19 Kasım gününü dünya kadın girişimciler günü olarak kutladı. Kadınların çalışma hayatına katılmasının artması ve kadına destek olmak, gücünü ve yaratıcılığını ortaya çıkarmak hedeflenmektedir.

“Dünya KADIN Girişimciler Günü ”

Dünya KADIN girişimciler günü...

19 Kasım gününü dünya kadın girişimciler günü olarak kutladı. Kadınların çalışma hayatına katılmasının artması ve kadına destek olmak, gücünü ve yaratıcılığını ortaya çıkarmak hedeflenmektedir .

Kadınlarımızın neden girişimci olmak istediğine baktığımızda ; kendini ispatlamak , bende varım demek, yönetilmek yerine yönetmek, hayat standartlarının  yükseltmek istemesi  gibi nedenleri görebiliriz .

Devlet kurumlarımızın kadın istihdamını arttırmaya yönelik çalışmaları ise devam ediyor. İş’te kadın , iş’te anne , engelli kadınların tarıma kazandırılması, ekonomik güçlenme ve finansal okuryazarlık Seminerleri ,  el emekleri için mikro kredi desteği,  ev hanımlarının "el emeği" gelir vergisinden muaf tutulması ,  kız çoçuklarına okumaları için eğitim destekleri gibi  alt yapı projeleri de kadının çalışma hayatında var olması için gerçekleştirilen programlardan bazılarıdır .

Ayrıca kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılımlarının güçlendirilmesi, hak, fırsat ve imkanlardan tam olarak yararlanmalarının sağlanması amacıyla 2018-2023 yıllarını kapsayan "Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı" hayata geçirildi.

Bakanlık öncülüğünde ilgili kurumların iş birliğinde 75 maddelik geniş kapsamlı bir plan olan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı" da 2020-2021 yıllarında uygulanmak üzere yürürlüğe konuldu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Kadın Danışma Konseyi, kadın birlikleri , kadın dernekleri , kagider , kadın kooperatifleri gibi kurum ve kuruluşların artışı ile kadınların istihdamının arttırılmasına ve  Girişimci olmaları için maddi manevi, eğitim seminer ve destek alabilmelerine yönelik çalışmalarda artmış bulunmaktadır.

TÜİK son verilerine göre kadının iş gücüne katılım oranı yüzde 29,4. artmıştır. Tabiki hedef daha da artış sağlanabilmesi yönündedir.

Gelişim için, kalkınma için, kadın gücü için “ Dünya Kadın Girişimciler Günümüz” kutlu olsun ...

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!