Doğadan Aile Şifası

Doğada hem temiz havayı teneffüs ederken hem de oynayarak  kendinizin ve çocuklarınızın odaklanma süresini ve gelişimini destekleyebilirsiniz

Doğadan Aile Şifası

Doğadan Aile Şifası

 

Doğada hem temiz havayı teneffüs ederken hem de oynayarak  kendinizin ve çocuklarınızın odaklanma süresini ve gelişimini destekleyebilirsiniz.

 

Çocukların ihtiyacı olan bölünmemiş odaktır. Bu bizim için de geçerli. Bu zamanda sosyal medya ve dışarıdan alınan uyarıcılar bizim odaklanmamızı farkında olarak geliştirmemizin önemini daha da göz önüne getirmiş bulunmakta.

 

Eskiden misafir geldiğinde televizyon izlemek bile tuhaf gelirken şimdi geldiğimiz noktada aynı odada, farklı odalarda virtuel bulunuyoruz. Ne tam birlikteyiz ne de ayrıyız; sanki hepimiz bu çağın arafındayız. Birisiyle sohbet ederken bölüp sosyal medyaya bakmak yada bir resim çekmek normal oldu.

 

Bu durum bizi andan da uzaklaştırıyor.

 

Hepimiz bunların farkındayız, peki ne yapabiliriz?

 

Kendinize vakit ayırırken de bölünmemiş odak en doğal hakkınız derken de şöyle doğalından bir giriş yapalım derim.

 

Biz bugün ormana gittik, ve yolun sonunda belli bir noktaya kadar konuşmama oyunu oynadık ve doğayı dinledik başaran kazanıyor. Farkında olsak da olmasak da biraz susmak hele ki ormanda her zaman bir kazançtır. Oyunumuz kazandık sevinçleriyle harmanlaştı kuş sesleriyle birlikte… Ardından bir kaç kestane ağacının da olduğu bölgede hedefimiz “Kim kestaneleri ilk önce fark edecek?” oldu. Hepimiz bir yandan “ben buldum, aa burada da varmış” diye coşarken o an sanki dünyada sadece kestane vardı bizim için. Bütün enerjimiz kestaneleri fark etmekteydi. Bunu her türlü bitki ile ya da bulunduğunuz ortamda çicek,ağaç isimlerini önceden belirleyerek uygulayabilirsiniz.

 

Bu tarz etkinliklerle inanıyorum ki çok şey fark edeceksiniz. Aynı zamanda meşgul olduğunuz işlerinize daha farkında olarak odaklanmış olacaksınız. Bu da sizin daha verimli olmanıza ve çocuğunuzun da okulda ve sosyal hayatında konsantrasyonu yüksek olmasına muazzam bir katkı olacağına inanıyorum. En önemlisi de hem kendinize hem de çocuklarınıza gerçek anlamda katileli zaman ayırmış olmanın vicdan rahatlığı…

 

Sevgiyle 

 

Serpil Tuğ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!