DOĞA 'YA BAKIŞ

Hiç gördünüz mü yağmurdan kaçan ya da tentenin altına sığınan ağaçları? Kar yağdığı için toprağın altına giren çiçek var mı? Geleni olduğu gibi kabul edip olma halindeler. Ders çıkartmaya çalışırım bende doğadan, teslimiyet bu olsa gerek.

DOĞA 'YA BAKIŞ

DOĞA ' YA BAKIŞ

Hepimiz doğada yürüyüş yapıyoruz ya da yaptık ve görüyoruz ki ağaçlar çiçekler otlar nasıl da kendilerince  olma halindeler. Rüzgar estiğinde onlar da rüzar eşliğinde savruluyorlar. Yağmur yağdığı zaman sadece ıslanıyorlar.

Hiç gördük mü yağmurdan kaçan ya da tentenin altına sığınan ağaçları? Kar yağdığı için toprağın altına giren  çiçek var mı? Geleni olduğu gibi kabul edip olma halindeler.Rüzgar sağa savursa sağa, sola savursa sola savruluyorlar savaş ve kaç halinde değil kabuldeler.  Rüzgar durunca duruyor sakince bekliyorlar. Ders çıkartmaya çalışırım ben de doğadan, teslimiyet bu olsa gerek. Ne de olsa dimdik ayakta duruyorlar.

Olaylar kapımızı çalınca kötü olarak nitelendirdiğimiz durumlarda ilkel beynimize göre ya savaşırız ya da kaçmak isteyebiliriz. Direniriz kabul etmeyiz isyan ve itiraz ederiz. Kurban rolüyle sadece bize uğramış gibi düşünürüz oysaki etrafımıza baksak sadece bizde değildir. Daha da önemlisi ilk kez olmamıştır belki son olmayacaktır. Buradaki önemli olan şey olaylara verdiğimiz tepkimiz bakışımız ve duruşumuzdur. Olayları gelip geçici olduğu olaylardan ders çıkartmanın bizi ilerleteceğini bilerek bakmak, hem bizi güçlü yapar hem olaylarla başa çıkma stratejisi geliştirilebilir. Kurban rolünden çıkarak strateji geliştiren bir kafa yapısına sahip oluruz. Kötü olarak algıladığımız olayların içinden, içimizdeki güven ve huzurla kolaylıkla çıkabiliriz. Hatırlayalım sadece kötü olay yoktur, bunun içinde faydalı taraflar da vardır. Tıpkı iyi dediklerimizde olumsuz taraflar da oldığu gibi. 

Hatırlayalım ki zihnimizde ne varsa dışarıda da o vardır. Her şey hayra gider, bir niyetle başlayan teslimiyete niyet ediyorum..

Muhsine AYDIN

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!