Değersizlik Duygusu İnsanı Yorar

Gönlünün sesini duymaya çalış. Önce kendini sev, önce kendinin değerini bil ve kendine özen göster. En doğrusunu iç sesin söyleyecektir; iç sesine kulak kabartmayı hep hatırda tut.

Değersizlik Duygusu İnsanı Yorar

İnsan olarak, değerimiz bilinsin isteriz. Yaptığımız işler, ürettiğimiz ürünler, fedakârlıklarımızın değeri olsun. Verdiğimiz kadar,  yaptığımız kadar,  arzulara cevap olduğumuz kadar değil, yapıp ettiklerimiz bir yana, sadece varlığımızla değerli olmak hepimiz için önemlidir.  Saçımızı süpürge ederken, çoğu zaman arzumuz etrafımızdakilerin en azından ‘Eline sağlık’ dediklerini duymaktır. Bununla beraber çoğu zaman onu bile duyamayız.  

Herkesin alnında beni özel hissettir yazarmış. Kaya (2016) Bu söze hak vermemek elde değil. Özel hissetmek,  değerli olmak,  kendi varlığının insanların gözünde de kıymetli olması, hepimiz için önemli.  Uzun yıllar bunun gerçekleşmesini beklesek de istediğimiz sonucu alamayız. Sorunun asıl kaynağına ulaşmak, aslında çözüme de an yakın olduğumuz zamana denk gelir.

Biz değer görmeyi başkalarından beklemeyi bırakıp,  kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeyi başardığımızda, sorunun anahtarına ulaşmış olacağız. Değerli olduğumuzu düşünsek de vesvese zihnimizi hiç boş bırakmıyor. Neden sen seçilesin? Neden başkası değil? Seni beğenmezler ki sen onlar kadar iyisini yapamazsın ki… Daha birçok tatsız tuzsuz cümleler... 

 Gönlünün sesini duymaya çalış. Önce kendini sev, önce kendinin değerini bil ve kendine özen göster. En doğrusunu iç sesin söyleyecektir; iç sesine kulak kabartmayı hep hatırda tut.

Layık olduğumuz değeri önce kendimiz kendimize hak görmeli, kendimizi ertelemekten vazgeçmeli ve değeri de sevilmeyi de hak ettiğimize inanmalıyız. Kendimize bu hakkı tanımalı ve kendimize layıkıyla önemseyip değer vermeliyiz. Başarılı olmak zorunda değiliz, mükemmel olmak zorunda değiliz, biz her halimizle değerliyiz, her halimizle başarılıyız dediğimizde, çözüme adım adım yaklaşmış olacağız.

Kendimizle iletişimimiz çok önemli. 3 İdiots filminde ‘Kalp aptaldır bu yüzden onu kandırmak çok kolay.’ diyordu. Aynı onun gibi düşüncelerimiz sözlerimize, sözlerimiz davranışlarımıza, davranışlarımız kadere dönüşür. Kendimize ne söylediğimiz çok önemli. Aynanın karşısına geçin ve ‘Ben değerliyim. Ben değerliyim, değer görmeyi hak ediyorum. Ben değerliyim, saygı görmeyi hak ediyorum.’ Ben değerliyim, ortaya çıkardığım ürünler değerli.’ Hatta kendinizi hangi konuda desteklenmesini istiyorsanız kendi olunmamanızı bulun. Keşif sizinle, sizin için başlasın.

 

 

 

 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!