Çörekotu ve Hayaller

Hayallerimiz İçin Hayatımızda Yer Açmak

Çörekotu ve Hayaller

Hayallerimiz İçin Hayatımızda Yer Açmak

       Bugün çok farklı bir deneyim yaşadım. İki ay önce bu salgın hastalığın  yeni başladığı günlerde, İnstagram da tesadüfen bir  canlı yayın dikkatimi çekti. Toptağa çörekotu ekin, ona hergün hayallerinizi anlatın, sohbet edin, o gün güzel olan olayları anlatın, demişti.

       Bende şeffaf bir pet bardağa evde olan birkaç tane çörekotunu ektim. Zaman zaman yanına gidip o gün hangi güzellikleri yaşadıysam ona anlattım. Özellkle olmasını istediğim hayallerimden bahsettim. Aradan on gün kadar geçti baktım bir ot gibi birşey çıkmış. Çok heyecanladım; çünkü çiçek ekme ve yetiştirme konusunda başarılı sayılmam, yeni yeni öğreniyorum daha önce tohum ekmiştim ve iyi sonuç vermemişti. Saksıdaki çörekotubiraz cılız  çiçek açacak gibi geldi. Alanını genişleteyim dedim. Şeffaf pet bardaktan saksıya aldım. Bir hafta sonra gözlerime inanamadım. Benim çörekotunun kardeşleri olmaya başladı. Kendime şu soruyu sordum; Bunlar neredeydi? Niye çürümedi ya da niye büyümedi? Demekki oluşabilmeleri için daha fazla yere ihtiyaç vardı.

       Beynimde bir lamba yandı. Hayatta ve varsa insanda da saksıda da o var yani  olmasını istediğimiz hayallerimiz için hayatımızda yeterince ter var mı? Bu durum beni çok heyecanlandırdı ve kendi kendime sordum. ''Hayallerim için yeterince zaman ve yer ayırıyor muyum, yeteri kadar emek harcıyor muyum?'' Bu farkındalıkla hayallerim için  özellikle de çörekotuna anlattığım hayallerim için  daha fazla yer ve zaman ayırmaya karar verdim. Hayallerimi mi soruyorsunuz? Şimdilik sır daha sonra açıklayacağım.

       Siz hayallerinize ne kadar zaman ayırıyorsunuz?  Çiçekler gibi; hayallerimizin oluşması için de zamana, yere ve onlar için emeğe ihtiyaç duyuyorlar.

Firdevs MANDACI

Profesyonel Yaşam Koçu

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!