Aynalık Nedir?

AYNALIK Nedir ?

Biz bu güne kadar hayata hep farklı boyutlardan baktık. Hayatın içerisinde hiçbir zaman ilahî bir boyuttan bakmadık, hep insanî bir boyuttan baktık ve hayatımızdaki herkesi sürekli yargıladık.

Karşıdaki insana öfke duyuyorsanız o da size öfke gönderir. Karşıdaki insana sevgi gönderiyorsanız o da size sevgi gönderiyor.

Karşınızdaki insanın değişmesini istiyorsanız eğer, sevgilinizin, eşinizin, çocuğunuzun, yapmanız gereken çok basit.

Onlara iyice bakın, onlardan öğrenmeniz gerekenleri öğrenin.

Kendinizin içine dönüp, kendi iç dünyanızı tamir edip toparladığınız zaman, karşınızda ki insanların sizinle olan sınavları bitiyor. Sizinle olan aynalıkları da bitiyor. Yani kısa bir zaman içerisinde muhteşem bir şekilde karşı taraftaki insanlar değişiyor. Bunu bizzat yaşadım ve binlerce danışanım da yaşamaya başladı.

Örneğin, şu an şiddete uğruyorsan, kocana duyduğun içsel öfkedendir. Sen iç dünyandan bir şiddet yaratıyorsun, ondan da sana patlayarak sesli ve davranışsal olarak geri geliyor bu şiddet.

İşte bu bir farkındalıktır…

SEVGİ GÖNDERİYORSANIZ O DA SİZE SEVGİ GÖNDERİYOR.

İçinizden geçirdiğiniz aslında karşınızda ayna olarak yansıyor. Karşıdaki insanın düşüncesini öğrenmek istiyorsanız, sizinle ilgili olan düşüncesini öğrenmek istiyorsanız, bunu bir ayna olarak düşünün. Siz onunla ilgili olarak ne düşünüyorsanız, o da sizinle ilgili olarak büyük ihtimal aynısını düşünüyordur. Daha fazlası ya da daha eksiği değil.

Karşıdaki insana öfke duyuyorsanız o da size öfke gönderir. Karşıdaki insana sevgi gönderiyorsanız o da size sevgi gönderiyor.

Biz bu güne kadar hayata hep farklı boyutlardan baktık. Hayatın içerisinde hiçbir zaman ilahî bir boyuttan bakmadık, hep insanî bir boyuttan baktık ve hayatımızdaki herkesi sürekli yargıladık.

“Senin yüzünden öyle oldu; sensin bunun suçlusu; parasızlık yüzünden böyle oldu; kardeşim yüzünden böyle oldu; karım yüzünden kocam yüzünden böyle oldu; ailem yüzünden böyle oldu.”

KENDİ İÇİME DÖNÜP BAKMAYI SEÇTİM

Hep suçlayacak, hep yargılayacak birilerini aradık hayatımızda ve gerçekten de başardık, bulduk. Biz bunları yaparken bir şeyleri gözden kaçırdık. Aslında biz çekiyoruz bu insanları hayatımıza. Biz yaratıyoruz bu gerçekliği. Biz bunları görürken yapmamız gereken aslında çok basit:

“Neden ben şu anda karşımda bu insanla beraberim? Ya da neden şu an bu insan benim hayatıma girdi? Ya da bu olaydan ben ne öğrenmeliyim?” bunları sorgulamamız gerekiyor.

Bu soruları sormaya başladıktan sonra, suçlu aramayı bıraktım. Kendi içime dönüp bakmayı seçtim.

Bakış açımı değiştirdim ve olaylara farklı bakmaya başladım.

Şimdi bakış açım şu; eğer şu an hayatımda öfkeli biri varsa neden hayatıma öfkeli birini çektim? diye sormaya başlıyorum. Şu an öfkeli biri varsa hayatımda, evet onu hayatıma ben çağırdım, sorumluluğunu alıyorum. Bana kendi içimde sakladığım öfkeyi davranışlarıyla gösteriyor. Ona teşekkür ederim.

Şimdi diyeceksiniz ki “Canıma okudu bu kişi ve ben şu anda ondan özür diliyorum.”

Lütfen biraz sabırlı olun.

Her şey kolay ve basit aslında!

Karşımdaki insan benim iç dünyamın bir aynası! Unutmayın, sevmediğimiz hoşlanmadığımız insanlarda özellikle nefret ettiğimiz insanlarda bizimle ilgili ipuçları var. Onlara baktığınız zaman bu ipuçlarını göreceksiniz.

Eğer benim çocuğum bana bağırdıysa, bana öfkesini anlattıysa acaba benim içimde bastırdığım ve gözden kaçırdığım bir öfkem mi var ve bana onu mu göstermeye çalışıyor?

İpuçlarını yakalamaya başladınız mı ?

Hayat aslında bir enerji. Düşüncelerinin ve bilinçaltının neler yarattığını gördüğün, duyduğun zaman, hissettiğin zaman, gerçekten karşı taraflar hakkında yargılamayı, eleştirmeyi, suçlamayı bıraktığın zaman bütün hayatın değişmeye başlıyor.

Sevgilerimizle

Bülent Gardiyanoğlu

Yorumlarınızı yazabilir ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz...

Sevgiyle paylaşın

Yorumlar12 Yorum
aykut ertaşkın

aykut ertaşkın

2019-03-02T15:21:58.000+03:00

tşk ederim çok güzel paylaşım kar sizden bir ricada bulunsam bu yazıları vatsap aracılığı ilede paylaşabilsek ne iyi olur vatsap butonu da istiyoruz

isik yasemin

isik yasemin

2018-03-17T21:54:05.000+03:00

amin seval unar , sukurler olsun huceler yucesi rabbime bu farkindaliga sukur ve hamd olsun hayat ne kadar guzelmis meyer insanlari gercekten butun kalbinle affettikce hayatinda birseyler deyismeye bawliyo hamd olsuuun tabiki bir bucuk senedir bulent beyi takip edip calismalari uyguluyorum hic kolay olmadi ,her seye ragmen devam ettim pes etmedim yavas yavas guzellikler akmaya basliyo tesekkur ederim Allahimm yeri ve gogu yaratan Allahim

Huri Turan

Huri Turan

2017-11-30T13:41:55.000+03:00

Şükürler olsun! Allah sizden razı olsun. Yazılarınızı okumaya çalışıyorum ( gözlükle), diğer yazılarınızıda “aynalık nedir” yazısı gibi kalın yazı tipinde yazarsanız çok memnun olurum, sanırım benim gibi bir çok kişide bundan memnun olur. Sevgiler

emine sarp

emine sarp

2017-05-04T10:44:05.000+03:00

Lütfen watsapp gönderimi de olsun... daha çok kişiye ulaşabiliriz inşaallah... Allah razı olsun sizden...

Telatcavas

Telatcavas

2016-12-20T10:25:43.000+03:00

öfkemi sevgiye dönüştürmeye niyet ediyorum şükürler olsun

aysegül öner

aysegül öner

2016-12-18T23:48:38.000+03:00

rabbim tüm yollarinizi aydınlık ve guzel eylesin tesekur ederim bütün öfkeli sevgiye dönüştürmeyi niyet ediyorum.

ayten okay

ayten okay

2016-12-13T15:08:54.000+03:00

şu andan itibaren güzel duygular hisset.eyi seçiyorum. öfkemi sevgiye dönüştürüyorum

Yakup Agirdas

Yakup Agirdas

2016-10-24T21:54:46.000+03:00

Amin. Ve öyle de oldu. Harika bir gün. Ay geceleyin ışık saçar. Şükürler olsun.

Dilek Karaçalı

Dilek Karaçalı

2016-09-15T23:48:31.000+03:00

Peki ya seçtiklerimiz değilde seçildiklerimiz?Anne-babamız,onlarla nasıl ilişkilendirebiliriz aynaları?

ayhan ertekin

ayhan ertekin

2016-07-04T16:27:36.000+03:00

aynalarda arama kendini sen sendesin ne ararsan sende ara

Nevin çelik

Nevin çelik

2016-06-04T22:44:21.000+03:00

Neden watsap la gönder yok

seval unver

seval unver

2016-05-05T00:44:43.000+03:00

inaniyorum hayatimizin sifrelerini cozdukce yasamimizin kordugumude yavas yavas cozulmeye basliyor...bilmedigimiz goremedigimiz hissedemedigimiz anlayamadigimiz icinden cikamadigimiz ve bir cok buna benzer ornek varki ,her biri yasamimizin cevap bekleyen sorusu bilmecesi cikilmaz sandigimiz yollari...diliyorum hayatimin bilmecesini cozebilirim ...tum yaratilmis kullar adina hayatinizin bilmecesini kolaylikla cozebilmenizi diliyorum...sevgiyle yasam yolumuzu yuruyebilmemiz dilegiyle...Rabbim tum yollariniizi aydinlik ve guzel eylesin...

Yorum yapmak için giriş yapınız.

Paylaşım Ligi

NefesAkçe kazanmak için siz de paylaşım ligini inceleyin!

En Yakın Etkinlikler

ICF Onaylı Profesyonel Koçluk Eğitimleri 2020

2020 Yılı ICF Onaylı Profesyonel Koçluk Eğitimlerimiz

Bireysel Seans Almak İstiyorum

Bireysel görüşme talebi için telefon numaramız: 0542 441 8341

Her zaman

Youtube Kanalı Açıldı

Herkese Bolluk ve Bereket.mp3 çalışmasını hediye ediyoruz.

25 Mayıs 2019
Olumlama Kartları
Farkındalık ve Arınma Kartları

Kadına göre kendisi melek, kocası canavar. Erkeğe göre kendisi melek, karısı tam bir cadı... Herkes kendince mükemmelse, o zaman evdeki üçüncü kişi kim? ‘KADIN’ Olmayı Hatırlamak Kitabı

Hayatın güzelliklerine odaklanmalıydım! Evrenin İlahi Dili ‘Uyanış’ Kitabı

Danışmanlık

Tümünü Gör

Kitaplar

  • Herşey Hakikati Görmekle Başlar

  • 2 Tam BİR Tek

  • Evrenin İlahi Dili ‘Uyanış’

  • Kadın Olmayı Hatırlamak

E-Bültene Abone Olun

Arkadaşını Davet Et, İndirim Kazan!

Arkadaş Davet Et