Çocuklarda Sevgi Kavramı

Sevgi nedir? Çocuklarımıza kimin bizi nasıl sevdiğini öğretebildik mi? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Çocuklarda Sevgi Kavramı

ÇOCUKLARDA SEVGİ KAVRAMI

 

Sevgi, soyut bir kavramdır. Elle tutulup, gözle görülemez fakat kalpten hissedilebilir. Sevgi duygusu insana huzur, mutluluk, güven gibi duygular hissettirir.

 

Çocuklar sevdiği insanlara güven duyarlar ve yanlarında huzurlu olurlar. Onlara göre sevginin içinde nefret, öfke gibi duygular olmaz. Bir insan onlara hem sevdiğini söyleyip hem de ona öfkeleniyorsa çocuğun zihninde insan sevdiğine öfkelenir duygusu yer alır. Halbuki sevginin içinde şiddet olmaz. Bu duyguyu çocukların bilinç altına bizler yerleştiriyoruz. Severken bile şiddet cümleleri kuruyoruz.

- Yerim seni, ısıracağım şimdi o kollarını … gibi cümleler kuruyoruz. Bu da çocukta demek ki sevgi böyle bir şey düşüncesini oluşturur.

Nazar değmesin diye ÇİRKİN diyerek sevdiğimiz çocuklarımızın bilinç altına çirkin olduklarını kodladığımızı bilmiyoruz mesela…

Karıştırıyoruz sevgiyi. Yanlış biliyoruz sevmeyi…

 

 

İyi sevmek ve kötü sevmek var mesela. Belki de şimdiye kadar hiç anlatmadık çocuklarımıza. Aslında öğretmemiz gereken en önemli konu budur.

 

Ne demek peki iyi sevmek ve kötü sevmek? Lütfen çocuğunuzu karşınıza alın ve onun o güzel gözlerine bakarak konuşun.

 

¨ Sevgi iki türlüdür. İyi sevmek ve kötü sevmek. İyi sevmek bizim seni sevdiğimiz gibidir. Sana huzur ve güven verir. Kendini iyi sevenlerin yanında mutlu hissedersin. Korkmazsın. Güvendesindir.

 

Birde kötü sevmek vardır. Kötü sevenler seni sevdiğini söylerler fakat onların yanında kendini güvende hissetmezsin. Korkarsın. Huzursuz olursun.

Bak yavrum bedenin çok kıymetli ve anne babanın bile görmemesi gereken yerler var. Denize giderken kapattığın yerler senin özel bölgelerin ve oralara kimse dokunamaz. Çok zor durumlarda sadece izin verirsen annen baban ve doktorun bakabilir. Eğer biri seni sevdiğini söyleyip bakmak isterse asla izin verme. Çünkü o kişi seni kötü seviyordur. Seni korkutur kimseye söyleme gibi cümleler kurarsa seni kötü seviyordur.

 

Çevrende seni kötü seven biri varsa sakın korkma ve çok güvendiğin birine herşeyi anlat. Eğer o çok güvendiğin kişi bir şey yapmıyorsa başka çok güvendiğin birine anlat. ¨ diye anlatın.

 

Sevgili anne babalar!

Lütfen sevgi kavramını çocuklarımıza anlatalım. İyi sevmenin ne olduğunu bilsinler ve kötü sevmek nedir ne yapmaları gerekir bunu da bilsinler. Onlar bizim canlarımız. Bilmeden kullandığımız tüm cümleleri unutalım ve sevgi dolu pozitif cümleler kuralım.

SENİ SEVİYORUM gibi…

Sevgilerimle

ŞULE KELEŞ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!