Bütünsel Oksijenlenme Sağlayan Kolay Nefes Teknikleri

Bu çalışma ile hangi pozisyonda vücudunuzun hangi bölgesinin nefeslendiğini net olarak görebilecek ve normal yaşantınızda nefeslendiremediğiniz bölgelerin açılımını sağlamış olacaksınız.

Bütünsel Oksijenlenme Sağlayan Kolay Nefes Teknikleri

Herkese sevgiyle merhaba,

Her gün kolayca uygulayabileceğiniz ve bedeninizi bütünsel olarak oksijenlendirebileceğiniz oldukça basit bir kaç egzersizden bahsedeceğim.

Bu çalışma ile hangi pozisyonda vücudunuzun hangi bölgesinin nefeslendiğini net olarak görebilecek ve normal yaşantınızda nefeslendiremediğiniz bölgelerin açılımını sağlamış olacaksınız.

Uygulama Detayları;

Tüm nefesleri burundan alıp burundan vermeye çalışın ve nefesinizi değiştirmeye çalışmadan sadece gözlemleyin. İlk nefeste nasıldı, bulunduğunuz pozisyonda son nefese geldiğinizde bedeninizde neler oldu hissedin. Her pozisyon arasında kollarınızı 10-15 saniye dinlendirdikten sonda diğer pozisyone geçebilirsiniz.

Başlangıç olarak her birini günde 3 kez ( sabah-öğlen-akşam) 10 tekrar olacak şekilde 2 x 4 tekniği ile yapmanız ( 2 saniye nefes al, 2 saniye nefes tut, 2 saniye nefes ver, 2 saniye nefes tut) akciğer kapasitenizin genişlemesine ve oksijenlenme seviyenizin artmasına büyük katkı sağlayacaktır. Hangi pozisyonda hangi bölgeye nefes gittiğini sizlerin hissetmesini isteyeceğim. Her bir hareketin nefesi daha aktif kullandığı bir bölge var. Bu bölgeler ilk deneme de olmasa da bir kaç denemeden sonra net hissedilir bir hale gelmiş olacak. Bu nedenle öncelikli niyetim sizlerin bu hissi yakalamanız, uygulayacağınız bu basit ve etkili çalışmalarla hem oksijenlenme hem de akciğer kullanım seviyelerinizi yükseltmenize katkı sağlamak.

 

- Ayakta dik pozisyonda, ellerimiz aşağıda serbest durarak yukarıda bahsettiğim 2x4 tekniği ile 10 nefes alıp vermek ( al-ver 1 nefes)

- Yine ayakta dik pozisyonda dururken ellerinizi omuz hizasında kaldırıp ileriye uzatarak yine 2x4 tekniği ile nefes alıp vermek

- Aynı porsiyonda iken ellerinizi omuz hizasına kaldırarak bu defa iki yana açarak 2x4 tekniği ile nefes alıp verin.

- Şimdi ellerinizi yukarıya kaldırarak ( eller yukarı duruşu) 2x4 tekniği ile nefes alıp verin

Diğer adımlar bittikten sonra kendinizi rahatlatmak için çok güzel bir çalışma daha var Bunu bir sefer yapmanız yeterli. Sabah-öğlen-akşam birer kez yapılabilir

Yaptığınız dört aşamalı çalışmanın farkındalığı ile sağ elinizle sol omuzunuzu, sol elinizle sağ omuzunuzu ( elleriniz gidebildiği kadar arkaya gitsin) sıkıca kavrayın, Burada kendinizi bir zincirle bağlıymış gibi ve o zinciri kopartacakmış gibi imgeleyin. Dört saniyede nefes alırken bütün bedeninizi nefesinizle doldurun, bu şekilde bütün bedeniniz nefesle dolu iken 4'e kadar sayarak nefesinizi tutun ve nefesinizi tutarken o zinciri parçalayacakmış gibi kendinizi gerebildiğiniz kadar gerin,  5. saniyede ise kollarınızı ve nefesinizi bir anda güçlü bir ohhh sesi ile bırakın.

Nasıl hissediyorsunuz kendinizi? Bu tek seferlik uygulama bile eminim çok iyi gelecek sizlere.

Bu adımları 1 ay boyunca bu sırayla sayılarda uyguladığınızda nefes kapasitenizin ne kadar genişlediğini çok net olarak görebileceksiniz.

Bütüne şifa olması niyetiyle

Sevgi ve Işıkla

Dilek Torun

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!