Bu Böyledir Dediklerimiz

İç dünyamızda çoğu zaman farkında olmadan geliştirdiğimiz, zararını bilmeden büyüttüğümüz, hatta beslediğimiz olumsuz inançlarımızın, yolumuzu nasıl da kestiğinin, aynı olumsuz döngüyü bize sürekli yaşattığının farkında mıyız?

Bu Böyledir Dediklerimiz

İç dünyamızda çoğu zaman farkında olmadan geliştirdiğimiz, zararını bilmeden büyüttüğümüz, hatta beslediğimiz olumsuz inançlarımızın, yolumuzu nasıl da kestiğinin, aynı olumsuz döngüyü bize sürekli yaşattığının farkında mıyız?

Olumsuz inanç derken neyi mi kastediyorum. Örneğin, ‘Çalışırım ve sonuç alamam.’ Benim, olumsuz inancımdı. Aslında zaman zaman olumsuz inançlarımızın farkında, bazen de değiliz. Eğer bu yazıyı okuyorsanız zaten farkındalık, değişim ve dönüşüm sürecine de girmişsiniz demektir. Muhtemel arayışınız sizi buraya uğratmıştır. Hoş geldiniz, beraber yürüyor olmak beni de çok mutlu etti.

Hayatımda yaşadığım değişim ve dönüşümü bütünün hayrına olması niyetiyle yazıyor ve etrafımdaki herkesle paylaşmaya çalışıyorum. Uzun yıllar, bu inancımın tesirlerini herhangi biriyle paylaşmayı bile gurur meselesi haline getirmişken, artık bunu yüzlerce kişinin önünde paylaşabiliyor olmak aslında her şey den önce kendimle imzaladığım barışın bir göstergesiydi.

İlkokul birinci sınıfta çok çalışmasına rağmen tembeller grubundan çıkamayan minik bir kızın, bu resmi kırk yaşına kadar zihninde taşımasının, insan hayatında birçok fırsatın, kişiyi teğet geçtiğini anlatmaya çalışıyorum. Altı yaşındaki bir çocuğun zihninde oluşan bir resim karesinin ta ki kırk yaşına kadar aynı oyunu oynadığını anlatmaya çalışıyorum.

Benim olumsuz inancım ne? Bilmiyorum.’ diyebilirsiniz. Zaman içinde zihniniz size aradığınız cevabı verecektir. Ona gerçekten güvenin ve zaman tanıyın. Zihninizde bilinçsizce ördüğünüz tuğlanın, birini çekmeyi başarırsanız, diğerleri tetris kutuları gibi birer birer düşmeye başlayacaktır.

Bu böyledir dediğiniz her şey sizin inancınızdır.’ Bu böyledir dediğiniz şey’ sadece sizin için öyledir bunu fark edin. Kendinize şu soruyu sorun, ‘Buna herkes inanır mı? Çocukken de inanır mıydım? ‘Zihnimiz çoğu zaman resimlerle çalışır, bununla birlikte kimi ses, kimi koku, kimi tat ya da dokunarak da inanç geliştirmiş olabilirsiniz. Bunun ayrımını yapmaya çalışın.

Olumsuz inancımı fark ediyor olmak bana ne mi kattı. Gerçekten önümü fersah fersah açtı desem inanır mısınız? Geçmişimde bu konuyla ilgili olan o resimle kavgayı artık bıraktım ve kendime yıllardır aynı eziyeti ettiğim için, kendimden özür diledim. Sadece bir yanılsamaydı ve bu yanılsama hayatta birçok fırsatın avuçlarımın arasından kayıp gitmesine sebep olduğunu anladığımda tam kırk yaşımdaydım. Bir an her şeye geç kaldığımı düşündüm. Bunu bu yaşta fark ediyor olmam gerektiğinin kabulüne geçtikten sonra,  yolların Rabbimin izniyle fersah fersah açıldığını gördüm ve deneyimledim.

Kesinlikle kabul ettiğim gerçek şudur ki hiçbir değişim, dönüşüm kolay değildir. Bununla birlikte siz samimiyetle buna talip olduğunuz sürece, Rabbimin yardımıyla her şey mümkün. İnişler, çıkışlar bazen çaresizlik hissi, muhakkak olacak. Buna rağmen gayret ve sabır sizi istediğiniz başarıya ulaştıracaktır. Sadece gönülden isteyin ve inanarak sabırla yolunuz da yürümeye devam edin.

 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!