Ben Bozdum Sen Yap!

Ben Bozdum Sen Yap!


Gençlere seslenişimiz de onların aldığı bilinçaltı mesajlarını hiç düşündünüz mü? ‘’Gençler bizim geleceğimiz sizlersiniz.’’ Derken diyoruz ki; biz yapamadık sen yap! 
  
Doğayı elinden aldık, temiz havada spor yapabileceğin alanları avm yaptık, sana kitaplardan öğrettiğim hayvanlara biraz zarar verdik ama ne yapalım bizim kürk giymemiz gerekiyordu, deri çantalar hoş duruyordu. Ve bunu yaparken size sorduk mu? Doğada yapılanmayı biraz abarttık sanırım, iç içe evler,  yüksek binalar kurduk, hepimiz şehirlerde yaşamanın daha modern ve konforlu olduğunu düşündük. Depremi, pandemiyi göz ardı ederken size sorduk mu? Doğal beslenmenin zorlaştırıcı yanlarından kaçıp ambalajlı yiyecekler ürettik, içlerine bozulmasın diye biraz katkı maddesi koyduk. Ne yapalım vaktimiz yoktu, hayata yetişmeye çalışırken sizin sağlığınızı da kendi sağlığımızı da tehlikeye attık. İçimizden birileri bu böyle gitmez diye seslendi ve bazılarımız önemsedi ama ne kadarı? Yeterli miydi? Sizler bizim geleceğimiz olun derken eğitim sistemini yarışa çevirdik, geliştireceğiz derken
koşmanızı sağlayan bir sistemin içerisinde sizin yaratıcılığınızı, düşünce biçiminizi , üretkenlik kaslarınızı biraz geride bıraktık. Gelenek dedik görenek dedik sizleri duymazdan geldik ya…şimdi biz bozduk siz yapın! Bizler kendi geleceğimizi oluşturduk ve yaşıyoruz, bunun olumsuz yanları için gençlerimize umudumuz sizsiniz diyebilir miyiz? Ne kadar büyük bir söz,  ne kadar büyük bir yük belki. Gelecek onların geleceği, kendi geleceklerini oluşturabilecek şekilde yapıcı olabilmeyi düşündük mü hiç? 
 
Biz kendi geleceğimizi oluşturduk ve bugün onu yaşıyoruz.  Bugünün adımları onların geleceği ise yük olarak vermeden oluşturacakları vizyon da nasıl yardımcı oluruz? Bunu düşünmek daha doğru olmaz mı?  Onların büyükleri olarak engin tecrübelerimiz, bilgilerimiz, iç görülerimiz var. Onlara zorlama ve yük etme gibi değil de işlerine yarayacağı modeller olmalıyız. 
''Bunu böyle yaparsan olur. '' ''Sakın yapma'' gibi değil de örneklendirerek, tecrübeleri değerlendirerek sunmak ve isterse bu konuda yardımcı olabilirim demek daha doğru olmaz mı? Kendilerini keşfedecekleri, potansiyellerinin farkına varacakları sorular sormak, daha yapıcı olmaz mı? 
Nasıl bir gelecekte var olmak istersin? Kendini nasıl bir resmin içinde görüyorsun? Bunun için hangi adımları gerçekleştirmelisin? Bu hedefin gerçekleşirse alacağın iyi, kötü sonuçlar neler olabilir? Bunun sana, çevrene, dünyaya faydası nedir? Günümüz teknolojisine doğdular, şimdi onları başka bir gelecek bekliyor. Kendi geleceklerinin
içinde var olmayı başarmak onların elinde. 
 

Akademi olarak gençlerle birlikte birçok sosyal proje gerçekleştirdik. Gelişimleri için
gerekenin bizim sözlerimiz, tavsiyelerimiz olarak değil, oluşturmak istedikleri gelecekte ne
var? Onu görmelerini sağlayan çalışmalar yaptık. Bunun bir örneğini şu an gündemimizde
olan sınav tercihleri ile ilgili olarak sevgi Gözde hocamın çalışmasını sizlerle paylaşmak
istiyorum. Sevgiyle kalın. 

https://www.youtube.com/watch?v=CE4LZ0QoQJE