Anda Kalmak Anı Yaşamak

Elimizde olan,hayatımızı olağan dışı kılmamızı sağlayacak olan işte bugün ve bu AN'dır.

Anda Kalmak Anı Yaşamak

                                 AN'DA KALMAK  AN'I YAŞAMAK

  Welton Akademisi'nin asık suratlı hocaları arasında en idealist,en sevilen hoca idi Bay Keating.Daha ilk dersinde hissettirmişti öğrencilerine ötekilerden farklı olduğunu...

  Sıra dışı öğretim teknikleri ile fettemisti öğrencilerin kalbini... İlk dersinde öğrencilerini siyah beyaz fotoğraflarla süslü bir koridora götürmüş,fotoğraflarla konuşmalarını istemişti... Bu duruma önce şaşıran öğrenciler,pek bir anlam veremediler hocalarının bu isteğine...Şu dizeleri okuyana dek:

         -Vakit varken tomurcukları topla

           Zaman hala uçup gidiyor

          Ve bugün gülümseyen bu çiçek

           Yarın ölüyor olabilir.

 ...Yaşadığın günü kavra,hayatını olağan dışı yap....(Ölü Ozanlar derneği kitabı ve filmi)

  Çünkü bugünü yaşıyoruz bugün buradayız.Yarın gelecek...Bizim için meçhul...Gelir ya da gelmez,yaşarız ya da yaşayamayız...Geçmiş bitti, geçti,gitti.İstesek de değiştiremeyiz.Oysa bugün,bu AN...Elimizde olan,hayatımızı olağan dışı kılmamızı sağlayacak olan işte bugün ve bu AN'dır.

 

  "Günü yakala,An'ı yaşa" olarak Türkçe'ye tercüme edilen,Latin edebiyatının ünlü Ozanı Horatius'un bir dizesinde geçen "Carpe Diem " sözü tam da bunu ifade eder... Çünkü hayatımızı özel kılan bugündür... Bugün yaşadıklarımızla anı biriktirir, bugünkü tercihlerimizle geleceğe yön veririz. Carpe Diem, bugün her zamankinden daha anlamlı... Çünkü An'ı yaşama farkındalığımız  arttıkça Bay Keating'e daha çok hak veriyoruz.

 Çünkü pek çoğumuz ya geçmişin hesaplarını kapatamayip takılıp kalıyoruz ya da geleceğe öylesine kaptiriyoruz ki kendimizi, bugünü ıskalıyoruz.

  Oysa aslolan bugünü yaşamak ve bu günde kalmak... Bugün aldığımız her nefesin değerini bilmek... Bugün yaşadıklarımızla daha çok anı biriktirmek...

    

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!