Affetmek Para Kazandırır Mı ?

Affettikten sonra anlıyorum ki,aslında bu kötü olayları ve kötülük yapan insanları biz affetmeyerek sırtımızda taşıyormuşuz. Bu durumu düşünmekten, hayatımıza devam edemiyormuşuz, hatta yeni fırsatları kaçırıyormuşuz. Affedince koşup o insanlarla tokalaşıp sarılmamız gerekmiyor. Diyoruz ki ''Ben seni kendimin ve soyumun iyiliği için affediyorum.''

Affetmek Para Kazandırır Mı ?

Başıma gelen bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum

Proje ofisimizi açalı 3 yıl olmuştu. Müteahhitlik yapmak istiyorduk ama bina yapımı tecrübemiz ve sermayemiz azdı. Biz de projelerini yaptığımız bir müteahhit ile ortak bir girişimde bulunduk. Projemizi hazırladık,ruhsatımızı aldık ve bina inşaatına başladık.Daha sonra ortağımızın aslında maddi olarak problemli olduğunu anladık. Ortağımız battı.Batarken bize maddi ve manevi olarak zarar verdi.Sözleşmeyi arsa sahipleriyle karşılıklı olarak fesh ettik. Bu olay bizi çok üzdü ve sarstı. Ortağımızın kendini kurtarmak için söylediği yalanlar bizim ona daha çok kızmamıza sebep oldu. Biz de ona kızıp durduk,söylendik. Eski ortağa o kadar çok kızıyordum ki,karşıma çıksa o kızgınlıkla boğazına sarılırdım. Allahtan şehri terk etmişti.

Sonra İzmir'de ki atölye çalışmasında bu konuyu ayaküstü Bülent hocama sordum. Ne yapmalıyım diye. Bülent hocam affet dedi,kafandan çıkar, söylenmeyi bırak ve enerjini işlerine harca diye de ekledi. 

Dönüş yolu boyunca düşündüm. Affedebilir miyim diye. Söylemek kolay ama yapmak belki de dünyada ki en zor işlerden biri. Tabii affedemedim,eski ortağın bize verdiği zararları da anlatmayı bırakmadım. Sonradan anladım aslında anlattıklarım kimsenin umrunda değildi, bazılarının bir kulağından girip bir kulağından çıkıyor, bazılarının da bizim düştüğümüz bu durum hoşlarına bile gidiyordu.

Daha sonra bir gelişme oldu. Yeni bir müteahhit geldi ve iş devraldı. Biz bu müteahhidin bizimle oturup  masrafların parasını ödeyeceğini düşünürken Proje parasını bile vermeyeceğini öğrendik. Yani gelen gideni aratır oldu. Bir kaç ay sonra o da aldığı bu inşaatı ve diğer pek çok yapıyı yarım bırakarak ve  insanların paralarını alarak kaçtı.

Biz bu durumdan ders çıkartacağımız yerde affetmeyip söylenince sınavın tekrarı ile karşılaşmış olduk

Sonra kardeşimle oturup konuştuk, projelere imza atmama hakkımız vardı çünkü para alamamıştık. Bununla birlikte artık bu konuyu ne kendi aramızda ne de başkalarının yanında dillendirmemeye kara verdik ve Rabbimin ilahi akışına teslim olduk.

Affetmeye karar verdik ve eski ortağı affettik. Ama nasıl bir sınavdır ki affettiğimizin ertesi günü yolda yürürken denk geldik. Tabi benim midemden başlayarak yukarı doğru bir sıcaklık başladı.Ters ters bakıyorum o ise başını eğip yanımdan geçiyor. Anlıyorum ki kızgınlığım hala devam ediyordu. Birini affetiğinizi,onunla karşılaştığınızda ne hissettiğinizle anlayabiliyorsunuz. Ama zamanla bu durum,bu kızgınlık da geçti. Hatta bir gün tekrar yolda gördüm.Napıyorsun ... abi dedim. O şaşırdı, bana baktı. Sonra korkarak İyiyim gülüm sen nasılsın dedi. :)

İşte o gün kızgınlığımın geçtiğini anladım.

Bu selamlaşmadan kısa bir süre sonra bu yarım kalan binada daire  satın alan insanların avukatı geldi. Bizimle görüştü. Bu işi bizim imzamız olmadan tamamlayamayacaklarını, herkesin mağdur olduğunu beraberce bu işi bitirebileceğimizi söyledi. Bu bizim hoşumuza gitti. Yıllar sonra bina inşaatı tamamlanacaktı. Biz kabul ettik. Bununla birlikte inşaatın eksik kalan kısımlarının tamamlanması konusunda yardım edip edemeyeceğimizi sordular... Yıllar sonra hem proje paramızı aldık hem de üstüne inşaatta ki eksik kısımları yaparak para kazandık.

Affettikten sonra anlıyorum ki,aslında bu kötü olayları ve kötülük yapan insanları biz affetmeyerek sırtımızda taşıyormuşuz. Bu durumu düşünmekten, hayatımıza devam edemiyormuşuz, hatta yeni fırsatları kaçırıyormuşuz. Affedince koşup o insanlarla tokalaşıp sarılmamız gerekmiyor. Diyoruz ki ''Ben seni kendimin ve soyumun iyiliği için affediyorum.''

Emin olun ki Dersimizi alıp affedince Allah karşımıza çok güzel fırsatlar çıkarıyor. Özgür oluyoruz ve üzerine para da kazanıyoruz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!