Affetmek

Bu yazımda sizlere biraz affetme işine nerden ve hangi niyetle başlayacağınızdan bahsettim. Belki de birçoğumuz ben herkesle ve kendimle barışığım diyordur Ne mutlu bunu söyleyen canlara bununla birlikte canınızı yaktılar ve canı yansın istiyorsanız yapmayın yazıma bir göz atın.

Affetmek

Affetmek nedir? Neden sürekli kendini affet, Çevrendekileri affet, helalleş diyoruz?

İnsan bir acı yaşadığını düşündüğünde karşındakini affedemezken kendisini nasıl affedebilir? Bu sorular bana hangi alanı açar? Bu soruların cevapları bana hangi farkındalığı yaratır?

İnsanlar hayatlarında ya hep kendilerini sorgularlar ya da olduğu gibi yaşamayı kabuldedirler, ben bugün kendini sorgulayanlardan bahsediyor olacağım.

Canım çok yanıyor, bana haksızlık edildi, ben bunları haketmedim, aynı acıyı onlar da yaşasın, bana gelen kötülük ona da gelsin, beni hiç sevmediler hep kendimi sevdirmek zorunda kaldım, benden başka herkese daha çok değer verdiler hep değersiz hissettim bu yüzden kendimi hep başkalarını mutlu etmek için yıprattım, harap ettim! diyorsanız; her işe önce hareket ederek başladığımız gibi bu duygu ve düşünce kalıplarından da özgürleşmek için bu işe önce kendimize sorarak, kendimizi neden affetmediğimizi anlayarak ve kendimizi affederek başlamalıyız.

Bugün birçok insan farkında olmadan kendine duyduğu öfkeyi dışarıya aktarırken insanları suçluyor, aslında isteyip yapamadıklarından huzursuz, yarım bırakmaktan ve bir parçanın eksikliğini bulamamaktan…

Bebekler yürümeye koşarak başlamıyor değil mi? Siz de koşmaya çalışmayın, önce etrafı keşfedin ve kolay olanı seçin “emekleyin” kendinizi affedin.

Affetmek yaşama sevincinizi enerjinizi ayağa kaldırır, motivasyonunuzu arttırır,

Geçmişin acılarını hafifletir. Affetmek zaman işidir, yaşandı ve bitti düşünce yapısıyla o duyguyu, acıyı orada bırakın sizinle yürümesine izin vermeyin.

“ANI” yaşamak tam da bu demektir! Çünkü biriktirdiğiniz geçmiş enerjisi sizi sıkıştırır, şu anda içinde bulunduğunuz hayattan keyif almanızı engeller, sevgi kavramını isim değiştirmiş başka duygularda arattırır! Affetmek stresi, kederi azaltır.

Birini affetmek insanın Yaşadığı acıyı yok sayması demek değildir ve bu mümkün de değildir!

Affetmek içinizde birikmiş negatif enerjinin, içinizi sıkan hatıraların yükünden hafifleyip içinizi boşaltmanız demektir.

“Hata hata dır, ayıpsa ayıp!” ama siz bu yapılandan dolayı huzursuz ve mutsuz hissetmek zorunda değilsiniz bu huzursuzluğu taşımak ancak kendinizi cezalandırmak olur. “Kurban”rolünden çıkın bu rolden çıkmayı hak ediyorsunuz.

Bu hayat sizin ve siz tam ve mükemmelsiniz.

Şimdi bir nefes alın ve yavaşça verin, ellerinizi ben dediğiniz yere koyun ve niyetlenin;

“Affetmenin ne demek olduğunu anlamayı seçiyorum. Her ne kadar canım acımış olsa da bu konudaki düşüncemin affetmenin ne demek olduğunu anlamamaktan kaynaklandığını biliyorum. Bunu anlamakta direnen zihnimin aslında değişmek için direnen parçam olduğunu fark ediyorum, affetmek kendim için yaptığım bir şeydir, başkaları yüzünden kendimi cezalandırmayı bırakıyorum affetmek benim kendi içimdeki birikmiş duyguları boşaltmam demektir. Beni sınırlayan ve engelleyen bütün bu duyguları bırakıyorum, bırakmayı seçiyorum ve bu süreci başlatıyorum kendimi sevgiyle kabule geçiyorum.''

Derin bir nefes alın ve yavaşça verin nefesinizi verirken sizi üzen rahatsız eden duyguların akıp gittiğini hissedin.

Şifa Olsun.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!